Kurye Programı

Bu yazılımızda, Kuryele.com tarafından hazırlanan ve kurye şirketlerinin operasyon yönetimine dair uçtan uca çözüm sunan ücretsiz kurye programından tüm detaylarıyla bahsedeceğiz.

Programı anlatmaya başlamadan önce Kuryele hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için sayfamıza göz atabilirsiniz.

 

Bir önceki yazı : Kuryele Websitesi Yenilendi! 


Kurye Programı Özellikleri

Kuryele programının temel özelliklerini aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz. ( Her bir özellik için detaylı açıklamara ve alt başlıklara aşağıda değineceğiz.)

 • Programa Her yerden Erişim İmkanı (Bulut Sistemi)
 • Başvuru Sonrası Aynı Gün Programı Kullanmaya Başlayabilme İmkanı
 • Kolay Kullanım ve Adaptasyon
 • Operasyon Yönetimi
 • İş Sürecinize Özel Tam Dinamik Kullanım
 • Müşteri Yönetimi ve Müşteri Hesabı Tanımlama
 • Alt Bayi / Acenta Yönetimi – İş atama
 • Online (Gerçek Zamanlı) Kurye Takibi ve Performans Ölçme
 • Analiz ve Raporlama
 • Finansal Raporlar
 • Kredi Kartı ile Ödeme Alma
 • Esnek ve Kolay Fiyatlama
 • Kuryeler için Mobil Uygulama

Bulut Sistemi

Kuryele’ nin hazırlamış olduğu kurye programı, sektörde yer alan diğer programlardan farklı olarak herhangi bir bilgisayara kurulumu gerektirmez. Bulutta çalışan sistememimiz sayesinde internet erişiminin olduğu tüm cihazlardan ve istediğiniz yerden kurye takip programına erişebilirsiniz.

Kurye Programını Kullanmaya Başlama: Websitemizde yer alan başvuru sayfasından başvurunuzu yapabilir, programı aynı gün içersinde ücretsiz olarak programı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kolay Kullanım ve Adaptasyon

Şirket bünyesinde uzun yıllar boyunca kullanılan program alışkanlıklarından vazgeçmenin zor olduğunu biliyoruz. Özellikle kurye şirketleri bünyesinde çalışan, kurye operasyonunun beyni olarak nitelendirebileceğimiz Operasyon Yöneticilerini alıştıkları programdan farklı bir programı kullanmaya teşvik edebilmek amacıyla; yazılımın hazırlanma süresi boyunca birden fazla kurye şirketi ile sürekli iletişimde kalıp geri bildirim alarak, sektörde yaygın kullanılan programların kullanıcı alışkanlıklarına benzer ekranlar geliştirdik. Bu sayede kuryele platformunu hemen kullanmaya başlamak için sorun yaratan etkenleri minimuma indirdik. Kullanıcı deneyimi ve adaptasyonu maksimum seviyede tutmak için çok çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Her geçen gün taleplere göre yeni özellikler ekliyor, kurye şirketlerinin tek bir program üzerinden tüm sürecini yönetebilmesi için çalışıyoruz.

Operasyon Yönetimi

Operasyon Yönetimi istisnasız tüm kurye şirketleri için en kritik konudur. Bu nedenle sistemimiz, operasyon yönetimini tek ekran üzerinden yönetme üzerine kuruludur.

Operasyon ekranında, gelen talepler ve detayları, statü takibi, kurye listesi, iş atama, kurye üzerindeki işler ve diğer tüm detayların yer aldığı bölümler bulunur.

Kurye Talepleri

Gönderi listesi bölümünde yer alan elemanlar;

 • Şehir: Gönderinin geldiği şehrin kısa kodu
 • Takip numarası: Her gönderiye özel otomatik olarak oluşturulan takip numarası
 • Zaman: Talebin geliş zamanı
 • Kalan Süre: Gönderi tipine göre (normal, acil, vip vb.) gönderinin tamamlanması için kalan süre. Yeni gönderi ve tamamlanması için uzun vakit olan gönderiler için yeşil, talep geldikten sonra belli bir vakit geçmiş ve halen atama yapılmamış kayıtlar sarı, bitiş zamanı çok az kalmış veya geçmiş kayıtlar kırmızı renk ile etiketlenir.
 • Nereden / Nereye Bilgisi: Gönderinin alım ve teslim edilecek noktasına ait mahalle veya semt adı. Listenin üzerinde bulunan  işaretine tıklayarak “Semt Adlarını Listele” veya “Mahalle Adlarını Listele” seçeneğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca her bir semtin geldiği bölge numarası yanında yer alır.
 • Tip: Gönderi ve Paket Tipini ikonik olarak gösteren bölüm. Her bir elemanın üzerine fareyi yaklaştırarak açıklamayı görebilirsiniz. Burada yer alan paket ve gönderi tiplerini kendinize göre özelleştirebilir; sürelerini, boyutlarını (desilerini) ve fiyata etki eden çarpanları/eklenecek fiyatları kendiniz belirleyebilirsiniz.Örnek: Acil Kurye, Vip Kurye, Normal Kurye, Arabalı Kurye, Uçak Kurye, Gidiş-Dönüş, Zarf, Küçük Kutu, Büyük Kutu, Koli vb.
 • Ücret: Gönderinin ücreti
 • Bildirimler: Müşteri tarafından talep oluşturulurken belirlenen özel seçimler burada yer alır. Işığı Yanan ikonlar için seçim yapılmış demektir. Özel Not, Kapıda alınacak ürün ödemesi bilgisi, Kurye yola çıkmadan önce teyit araması yapması için işaretçi ve aynı gün teslim yerine ileri tarihli gönderi oluşturulan talepler için tarih ve zamanı belirten saat göstergesi.
 • Diğer Seçenekler Menüsü: Her satırın sonunda yer alan diğer seçenekler menüsünde; gönderiyi iptal etme, erteleme, detayları görüntüleme vb. gibi aksiyonlar bulunur. Gönderiyi iptal ederken veri analizi ve raporlama için kendinize özel “İptal Sebepleri” oluşturabilirsiniz. Örnek: Yanlış adres bilgisi, Gönderi talebi üzerine iptal, Alıcı/Gönderici Adreste Bulunamadı, Diğer vb.
 • Filtreleme: Listenin üst tarafında bulunan 1-2-3-4-5-6-7-8 numaraları bölgelerden istediklerinizi seçip listeyi filtreleyebilirsiniz. Örnek: 4.Bölgeden gelen tüm gönderileri listelemek için 4 ü seçip filtrele butonuna bastığınızda ekranda sadece 4. Bölge gönderileri listelenecektir. Veya 1. Bölgeden 6. Bölgeye olan gönderileri listeleyebilirsiniz. Bu alanda çoklu seçim yaparak 1-3-4. bölgeden 7-8. bölgeye olan gönderileri filtrelemeniz de mümkün. Var olan filtreyi temizlemek için seçtiğiniz bölge numaralarına tekrar tıklayarak kaldırabilir veya “Filtreyi Temizle” butonuyla filtrelemeyi tamamen kaldırıp tüm gönderi listesine ulaşabilirsiniz.
 • Otomatik Yenilenme: Yeni gelen işleri listede görmek için sayfayı yenilemenize gerek kalmaz. Gönderi listesi 30 saniyede bir kontrol edilir ve yeni gönderi geldiyse listeye otomatik olarak eklenir.

Gönderi Detayları

Bir gönderinin detaylarına ulaşmak için takip numarasına tıklamanız yeterlidir. Açılan pencerede (popup da) ilgili gönderiye ait tüm bilgiler, statü değişim bilgileri ve tüm detaylarıyla (konum, fotoğraf ve teslim edilen kişi vb.)  teslimat sonuç bilgilerine ulaşabilirsiniz. Gönderiye ait bilgileri paket üzerine yapıştırmak veya kuryenize vermek üzere “Yazdır” butonu ile çıktı alabilirsiniz.

Kurye İş Listesi ve Statü Takip

Operasyon ekranında gönderi taleplerinin hemen yanında kuryelerin listesi yer alır. Burada kuryeleri isterseniz o an bulunduğu bölgeye göre, isterseniz de (sizin belirlemiş olduğunuz) kurye kodu veya adına göre sıralayabilirsiniz. Buradaki renkler kuryenin en son yaptığı aksiyonu belirtmektedir. Bu renkleri de yine aşağıda resimde görüldüğü üzere kendiniz belirleyebilir, hangi kurye yola çıkmış, hangi kurye beklemede, hangi kurye elindeki paketi teslim etmiş gibi bilgilere yalnızca ekrandaki renk değişimlerini izleyerek ulaşabilirsiniz.

Listelenen kuryelerden herhangi biri üzerine tıkladığınızda bu kurye üzerine atanmış işleri görebilir, iş sıralamalarını değiştirebilir ve diğer gönderi detaylarına ulaşabilirsiniz. Kuryenizin o an bulunduğu konumu ve telefonunun şarj seviyesini görebilmeniz de mümkün. Son olarak, kuryenizin o gün tamamladığı işleri, bu işlerin her birinin toplam tamamlanma süresini, ciroyu ve kuryenin günlük toplam çalıştığı saat bilgilerine erişebilirsiniz. Dilerseniz kuryeniz ile anlık mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Kurye üzerinde bulunan bir işi tekrar bekleyen işler bölümüne alabilir veya bir iş üzerine sağ tıklayarak direkt olarak başka bir kurye üzerine atayabilir, sahiplik değişimlerini detaylı şekilde takip edebilirsiniz.

Müşteri Yönetimi

Panelinize çalıştığınız müşterileri ekleyebilir, bu müşterilere özel fiyat listesi, paket ve gönderi tipleri tanımlayabilirsiniz. Her bir paket/gönderi tipi için müşteriye sunduğunuz özel fiyatları tanımlayabilir, dilerseniz müşterinize gönderisini online olarak oluşturabileceği özel müşteri panelini açabilirsiniz. Bu sayede telefonda vakit kaybetme ve kayıt açma yükünden kurtulup tüm enerjinizi operasyon yönetimine harcayabilirsiniz.

 

Harita Takip

Kuryelerinizi harita üzerinden eş zamanlı takip edebilirsiniz. Belirlediğiniz statü renkleri sayesinde harita üzerindeki pinlerin rengi gerçek zamanlı olarak değişir ve kuryenin o an yola çıktığını, bekleme yaptığını ve paketi teslim aldığını/teslim ettiğini canlı olarak görebilirsiniz.

Raporlama

Belirlediğiniz tarih aralığı ve filtrelere göre ilgili gönderilerin tüm detaylarına ulaşabilir, dilerseniz bu gönderileri dışa aktarabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Kuryelerinizin kullanımı için tasarlanmış olan kuryele mobil uygulamamız sayesinde kuryeniz, panel üzerinden atadığınız işleri görebilir, işlerin detaylarına ulaşabilir ve “yola çıktım”, “teslim aldım” , “teslim ettim” gibi aksiyonları tek tıklamayla size iletebilir. Mobil uygulama ile panel eş zamanlı senkronize olarak çalışır. Bu sayede kuryenizin her an konumunu, üzerindeki işler için aldığı aksiyonları, teslimata dair çektiği fotoğrafları ve teslimat sonucu (teslim edilen kişi/konum bilgileri) hakkında anında haberdar olabilirsiniz.

Artık teknolojiye yatırım yapmanıza gerek yok, çünkü Kuryele var. Kuryelenin sağladığı tüm avantajları hemen kullanmaya başlamak için vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin. Operasyon yönetiminizi ve verimliliğinizi maksimum düzeye çıkarın!

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir